Zajęcia dodatkowe

Oprócz codziennych zajęć dydaktycznych staramy się, by każdy dzień w przedszkolu był dla dzieci atrakcyjny. Stąd potrzeba poszerzania naszej oferty o zajęcia dodatkowe

Zajęcia dodatkowe mają za zadanie:

• Stymulowanie harmonijnego rozwoju dziecka.
  • Przygotowanie do efektywnego przyswajania wiedzy poprzez pobudzanie zmysłów dziecka.
  • Wspomaganie rozwoju ruchowego, nauka koncentracji, logicznego myślenia i ćwiczenie pamięci.
  • Zabawa i kontakt z rówieśnikami.
  • Kształtowanie osobowości dziecka.
Zajęcia dodatkowe - cel

Ponadto organizujemy dla dzieci:

• teatrzyki
  • warsztaty ceramiczne
  • doświadczenia, pokazy
  • wycieczki do ciekawych miejsc w regionie
  • spotkania ze zwierzętami
  • konkursy
  • bale

W naszym przedszkolu ważni są także rodzice, mogą uczestniczyć w życiu Ochronki poprzez:

• zebrania
  • dni i zajęcia otwarte
  • skupienia
  • akademie i występy
  • pikniki rodzinne
  • prowadzenie zajęć dla dzieci

W naszym przedszkolu realizowane są następujące zajęcia dodatkowe:

Religia

Na cotygodniowej katechezie pragniemy poznawać Pana Boga, aby poznawszy Go coraz bardziej kochać, a kochając chcieć Go naśladować. Poznawanie Pana Boga nie ograniczamy jedynie do dwu kwadransów w tygodniu, ale – zgodnie z zaleceniami bł. Edmunda Bojanowskiego –wychowanie religijne jest ściśle zespolone z wychowaniem ogólnym ibazuje na naturalnych doświadczeniach dzieci.

W trakcie codziennego przebywania z dziećmi wprowadzamy je w świat wartości i symboli religijnych, celebrujemy obrzędy związane z rokiem liturgicznym, razem się modlimy. Pragniemy, aby dzieci doświadczyły spotkania z Bogiem bliskim, obecnym, kochającym. Świadomi nadrzędnej roli rodziców w kształtowaniu się wiary dziecka stwarzamy okazję, aby także rodzice mogli pogłębiać więź z Bogiem.

Religia
Język angielski

W naszym przedszkolu zajęcia z języka angielskiego prowadzone są w każdej grupie wiekowej dwa razy w tygodniu. Program bazuje na podejściu multisensorycznym, które ma na celu aktywizację wszystkich zmysłów. Wykorzystuje metodę reagowania całym ciałem (TPR).

Nauka języka angielskiego w naszym przedszkolu to przede wszystkim świetna zabawa. Przy poznawaniu i utrwalaniu nowego słownictwa oraz zwrotów i wyrażeń dzieciom pomagają atrakcyjne pomoce dydaktyczne. Stałymi elementami zajęć są anglojęzyczne piosenki i rymowanki, historyjki obrazkowe, anglojęzyczne książeczki, zabawy ruchowe, drama oraz gry i zabawy językowe takie jak: bingo, memory, dobble.

Zajęcia prowadzone są w języku angielskim, co sprzyja osłuchaniu się dzieci z akcentem i intonacją języka angielskiego, co w późniejszym okresie przekłada się na lepsze wyniki w nauce języka.

Gimnastyka

Dzieci w wieku przedszkolnym mają niewyczerpane pokłady energii, dlatego też uwielbiają się gimnastykować. Na zajęciach gimnastyki ćwiczą ogólną sprawność, koordynację ruchową, wykonują ćwiczenia przeciwko płaskostopiu, korygują wady postawy a także uczestniczą w ćwiczeniach z elementem współzawodnictwa (to lubią najbardziej). Oprócz ćwiczeń rozwijają także samodzielność podczas przebierania się w stroje gimnastyczne, dbając przy tym o porządek.

Doskonale znają hasło: Sport to zdrowie!

Gimnastyka
Rytmika

Pedagogika jest sztuką wychowania. Jako sztuka przemawia do duszy i uczuć rozwijającego się człowieka. Spośród różnych sztuk, to właśnie muzyka odgrywa istotną rolę w wychowaniu.

Korzyści wychowawcze, jakie niesie ze sobą oddziaływanie muzyki, są trudne do przecenienia. Rytmika jest techniką wychowania muzycznego, która kształtuje kulturę muzyczną i słuch dziecka. To różnego rodzaju ćwiczenia muzyczno-ruchowe, wspierające także rozwój intelektualny, fizyczny, emocjonalny. Zajęcia rytmiczne uczą koncentracji, poprawiają pamięć, zachęcają do aktywności ruchowej, mają korzystny wpływ na motorykę i orientację przestrzenną u dzieci. Podczas zajęć rytmiki w naszym przedszkolu dzieci uczą się piosenek, prostych układów tanecznych, grają na instrumentach perkusyjnych, zyskują umiejętność pracy w grupie, a także mają kontakt z muzyką na żywo poprzez grę na pianinie.

W trakcie zajęć wykorzystywane są: chusta Klanzy, kolorowe chustki, piórka, kolorowe wstążeczki oraz inne akcesoria pobudzające wyobraźnię. Dzieci uwielbiają zabawę z muzyką!

Arteterapia

Arteterapia jest to terapia za pomocą sztuki. Działalność artystyczna nie tylko korzystnie wpływa na rozwój psychiczny i fizyczny, ale pozwala także dać upust emocjom oraz odreagować stres. Stanowi ona remedium na problem nadmiernej nieśmiałości czy agresji.

Ze względu na sposób wykorzystania sztuki wyróżniamy: choreoterapie, muzykoterapie, biblioterapie, dramoterapie, plastykoterapie. W trakcie zajęć arteterapii w naszym przedszkolu łączymy w odpowiedni sposób poszczególne elementy sztuki dając tym samym dzieciom możliwość wyrażania siebie w sposób nieszablonowy, rozwijania kreatywności, wyrażania emocji – a wszystko to w klimacie świetnej zabawy.

Arteterapia