Adaptacja

Kilka wskazówek, które ułatwią dziecku start w nowym środowisku

Posłanie dziecka do przedszkola jest zazwyczaj dużym przeżyciem dla rodziców, którzy często po raz pierwszy oddają swój największy Skarb pod opiekę osób obcych, których dziecko nie zna. Naturalną reakcją są więc obawy, które mogą pojawić się u Rodziców w takiej sytuacji, a obecnie, w związku z koronawirusem, mogą być większe.

Warto zatroszczyć się, aby rozmawiać o tych obawach podczas nieobecności dziecka. Dziecko czuje się bezpieczne widząc, że rodzice są spokojni o jego los. Warto wcześniej opowiadać dzieciom o przedszkolu, przedstawiać pozytywny obraz przedszkola, jeśli Państwo chodzili do przedszkola to można odwołać się do swoich pozytywnych wspomnień, pokazać zdjęcia itp. Istotnym elementem dalszego przygotowania do pójścia maluszka do przedszkola jest nauka samodzielności.

Przekroczenie progu przedszkola jest krokiem milowym w rozwoju dziecka, które ma szansę na doświadczenie swojej niezależności, odrębności, ale i bycia członkiem grupy, wspólnej zabawy, dzielenia się, troski o kolegów. Aby łatwiej dziecku było zaadoptować się w nowej rzeczywistości naukę samodzielności należy zacząć już teraz!

Pozwólcie Waszemu maluszkowi samodzielnie spożywać posiłki, zakładać i zdejmować podstawowe elementy garderoby (spodnie, bluzka, kurteczka, czapka), samodzielnie zakładać pantofle. Pantofle do przedszkola można zakupić wcześniej, tak aby dziecko wiedziało, że to są jego buciki, oraz nauczyło się je zakładać i zdejmować. Praktyka pokazuje, że najlepiej sprawdzają się sandałki na rzepy, które trzymają się dobrze stopy i są łatwe w zakładaniu. Warto uczyć też dziecko proszenia o pomoc, informowania o swoich potrzebach, tak aby gdy znajdzie się w przedszkolu potrafiło poprosić o pomoc, ponieważ - mimo, że dokładamy wszelkich starań, aby odgadnąć potrzeby maluszka - jest dużo łatwiej i pewniej, że czegoś nie przeoczymy, gdy dziecko będzie samo potrafiło upomnieć się o to co mu jest potrzebne, czego brakuje, poprosić o dokładkę picia, lub powiedzieć, że chce skorzystać z toalety.

Zazwyczaj w trzy ostatnie dni robocze sierpnia organizujemy zajęcia adaptacyjne, w trakcie których dzieci, razem z rodzicami, poznają przedszkole, salę maluszków, plac zabaw, oraz po raz pierwszy spotykają się z nauczycielami.